FAALİYETLER Sayfasına Göz Atın!
Lise Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütün sene mutlulukla, heyecanla, ümitlerimizle TEOG sınavını bekledik.  Bir sınav maratonunun daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Öğrencilerimizle çok çalıştığımız sınav bitiminde akıllara en çok takılan sorulardan bir tanesi “Şimdi sınavıma göre tahminen hangi liseyi tercih edebilirim? “Bu soruyu takiben “Benim için en uygun lise nedir?”, “Lise tercihinde en çok hangi noktalara dikkat etmem gerekir?”, “İstediğim meslek için hangi lise daha uygun olur?” vb. gibi sorularla karşılaşmaktayız. Velilerimiz için de en değerli varlıkları, çocukları için kaygıları oldukça yüksek. Onların da zihinleri “Çocuğum için hangi tür lise daha iyi olur?” sorusuyla meşgul.

Bazı öğrencilerimiz Meslek Liselerinden Ticaret ve İletişim Meslek Liseleri, Sağlık Meslek Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Endüstri Meslek Liseleri, İmam Hatip Liselerini tercih ederken bazı öğrencilerimiz Güzel Sanatlar ve Spor Liselerini tercih ediyor. 
Ayrıca diğer bir seçenek de öğrencilerin ilgi ve yetenek alanlarına göre tercih edebilecekleri Fen Liseleri, Anadolu Liseleri seçenekler arasında yer alıyor. 
Tercih yaparken zorlandığımız bu süreçte, anne-babaların öncelikli tercihi çocuğun kişisel özellikleri, hayattan beklentileri, hangi zekâ türüne daha fazla yatkın olduğu, yetenekleri, mesleki ilgisinin hangi yönde olduğunu dikkatle gözlemlemelerini öneriyoruz. Anne –babalara bir başka tavsiye ise tercih konusunun çok boyutlu olarak düşünülmesi gerektiği.  Tercihler her öğrencide farklılık gösterecektir ancak velilerin ve öğrencilerin lise seçiminde dikkat etmesi gerekenler konusunda belirleyici unsurlar bulunmaktadır. 

Okulun Eve Olan Mesafesi
Ev ve okul mesafesi oldukça önemli bir faktör. Çünkü seçeceğiniz en iyi okul yolda en az vaktin geçeceği bir okul da olmalı aynı zamanda.  Öğrenciler evlerine uzak mesafede okul seçtiklerinde pek çok sorunla karşılaşabilmektedir. Okula giderken ya da dönüşte çok uzun süren yolculuk sonrası yorgunluk ve dinlenmeye vakit ayrılamadığı aşikârdır.  Böylece öğrencilerin akademik başarısının da düştüğü zaman zaman gözlemlenmiştir.

Okulun Eğitim Müfredatı
Tercih ettiğimiz her lise öğrencilerimize mesleki anlamda değişik kariyer planları sunuyor.  Öğrencilerin öğrenim görmek istediği üniversite ve mesleğe göre lise seçiminde bulunmak da ayrıca önemli bir nokta. Örneğin çocuğunuz Tıp ya da Sağlık bilimlerinden herhangi bölüme ilgi duyuyorsa Fen Lisesine yönlendirmeniz doğru olacaktır. Ancak özel bir lise istiyorsanız seçeceğiniz lisenin eğitim müfredatıyla öğrencinin lise sonrasındaki hedefleriyle ilişkilendirilebilir olması oldukça önemli. İstediğiniz lisenin mezunlarının hangi üniversiteleri kazandıklarına göz atmak da faydalı olabilir. Bunların haricinde tercih etmek istediğiniz lisenin alan tercihlerinde öğrencilere sundukları imkânlar da araştırılmalı. Bazı liseler dil sınıfları açmaz iken bazı liseler sosyal sınıflar açmayabiliyor.

Sınıflardaki Öğrenci Sayıları
Anadolu Liselerinde yeni çıkan kararla dersteki öğrenci sayıları 34’den 40’a çıkarıldı. Liseleri tercih ederken gezilerinizde bir sınıfa düşen öğrenci sayısını sormayı ihmal etmeyiniz.

Okulun Fiziki Yapısı
Eğitim kurumlarının fiziki yapısının eğitimin kalitesini artırdığı şüphesiz karşılaşılan bir konu. Öğrencilerin akademik anlamda başarılarının artması sınıftaki kişi sayısı ve öğretmene ulaşmadaki kolaylığı ile mümkün olabilmektedir. Öğrencilerin araştırma yaparak ve yaşayarak öğrendikleri bilgiler daha kalıcı olmaktadır. Bunun için çeşitli fen laboratuvarlarının olması ve öğrencilerin öğrenmelerini kolaylaştırıcı mekânlarda eğitim görmeleri her zaman için birer avantaj haline geliyor. Ergenlik dönemi gereği risk faktörlerinin azaltılmasında koruyucu faktörler çok önemlidir. Koruyucu faktörlerden olan öğrencilerin spor ve sanat dallarına yetenekleri doğrultusunda yönlendirilme yapılması gereklidir. Seçim yapacağınız lise için sanat ve spor alanlarının olmasına da dikkat ediniz.

Üniversite Başarısı
Üniversite başarısında etkili olan en önemli faktör lisedir. Lisenin öğrencileri destekleme adına yaptığı ekstra çalışmalar, bire bir etütler, yarışmalar, sınavlar, bunların veli ile paylaşılması, rehberlik biriminin özverili çalışmaları önemini korumaktadır. Sizler de lise seçimlerine karar vermeden önce liselerin üniversite yerleştirme oranlarına bakabilirsiniz.

Yabancı Dil 
Globalleşen dünyada tek yabancı dilin dahi artık yetmediği düşünülürken ikinci bir dil günümüzde aranır oldu. Öğrencilerin dünyadaki gelişmeleri takip edebilmeleri, kendilerini geliştirmeleri bakımından yabancı dilin olması anne-babalar için artık olmazsa olmazlar arasında. Yabancı dil olarak İngilizce dışında diğer dillerin de öğretildiği liseleridetaylı olarak araştırılabilirsiniz.

Sosyal Faaliyetler
Veliler olarak öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra sosyal faaliyetlerine de önem verilmelisiniz. Öğrencinin kendini tanıması, kendini gerçekleştirmesi, güçlü ve zayıf yanlarını keşfetmesi, sorumluluk alması, özgüvenini yüksek tutması ve çevresiyle ilişkilerinin uyumlu olması da toplum tarafından beklenilen unsurlardandır.  Lise seçimleri yaparken çocuğunuzun sosyal faaliyetler alanında da kendisini geliştirebileceği alanların da olmasına dikkat edilmelidir.

Lise tercihleri her ne kadar karışık gözükse de sizler kendinize en uygun kriterleri belirledikten sonra tercihleriniz de o kadar kolaylaşacaktır. Anaokul-İlkokul Rehber Öğretmeni 
Betül UÇA

Ortaokul Rehber Öğretmeni
Ayşen OĞUZ
Copyright © All Rights Reserved
Sizi Arayalım
×
Sizi Arayalım